Політика

Весь Кабмін — на вихід: хто займе місце Гройсмана, Супрун і Полторака

Партія президента Володимира Зеленського “Слуга народу” здобула перемогу на парламентських виборах і тепер у руках глави держави всі козирі.

Від його рішення залежатиме, хто стане прем’єром, спікером, хто займе місця в міністерствах і правоохоронних органах.

На прем’єра розглядають п’ять кандидатур

Головний претендент на посаду прем’єра – Олексій Гончарук. Зараз він працює в офісі глави держави, а раніше очолював Офіс ефективного регулювання, працював юристом, керував “Асоціацією допомоги постраждалим інвесторам”.

Довідка:

Олексій Гончарук – магістр права (навчався в Міжрегіональній академії управління персоналом). Працював молодшим юристом ТОВ “Городнянський завод продтоварів”.

 • З 2005-го по 2008-й працював юристом в інвестиційній компанії PRIOR-Invest, із другої половини 2006 року очолював юридичний відділ цієї компанії. З 2008 року – арбітражний керуючий, засновник і керуючий партнер юридичної фірми Constructive Lawyers, яка спеціалізується на наданні юридичних послуг у сфері інвестування та фінансування будівництва нерухомості.

 • З 2009 року – голова Всеукраїнської громадської організації “Асоціація допомоги постраждалим інвесторам”. Заступник генерального директора ТОВ “Перша Українська Індустріально-Інвестиційна Компанія”.

 • На виборах до Верховної Ради в 2014-му балотувався від “Сили людей”. Був радником першого віцепрем’єр-міністра Степана Кубіва. Голова третейського суду в “Союзі інвесторів України”. З 2015-го по 2019-й  голова незалежного експертно-аналітичного центру Офіс ефективного регулювання (BRDO).

 • З 2019-го – заступник глави Офісу президента з економічних питань.

Олексій Гончарук

І в “Слузі народу”, і наближені до президента джерела розповідають – шансів у Гончарука більше, ніж в інших претендентів. Однак рішення досі не ухвалено. У пропрезидентській партії все ще розглядають можливість створити коаліцію з “Голосом”. І хоча представник Зеленського в Кабміні вже заявив – коаліція є і це монобольшість, можливість об’єднатися з політичною силою Святослава Вакарчука не виключають. А тоді кандидатуру прем’єра від коаліції також доведеться узгоджувати.

Весь Кабмін — на вихід: хто займе місце Гройсмана, Супрун і Полторака

Правда, вони не до кінця відповідають принципам, які публічно озвучив глава держави. Прем’єром він бачить професіонала, який раніше не обіймав керівні посади ні в Раді, ні в уряді. А Данилюк і Абромавичус уже побували міністрами.

Більш несподівані кандидатури, які також звучать у пресі, – керівництво “Нафтогазу”. Глава правління Андрій Коболєв і виконавчий директор Юрій Вітренко, як написали в американському аналітичному центрі Atlantic Council, також мають шанси керувати країною. Що цікаво, про цих менеджерів раніше схвально відгукувався власник “1+1”.

Коболєв і Вітренко – у відкритому конфлікті один із одним, а разом уже декілька років воюють із Кабміном. Чинний прем’єр Володимир Гройсман незадоволений, що “Нафтогаз” нібито не бажав знижувати ціни на блакитне паливо, вів свою гру в переговорах із МВФ, провалив план із видобутку газу. І якщо перші два пункти повністю залежали від самого уряду, то з програмою “20/20” (наростити до 2020 року видобуток до 20 млрд куб. м) дійсно не вийшло.

Днями і в “Нафтогазі” погодилися – виконати її неможливо. І хоча вони самі розробляли зазначені плани й намагалися втілити їх у життя, більшість успіхів зосереджено навколо відносин із “Газпромом”. “Нафтогаз” показував непогані результати в судах, відстоював інтереси України в переговорах тощо.

Хто потрапить до Кабміну від Зеленського

Зараз у команді президента активно розглядають можливі призначення і в окремих міністерствах. Найбільше впевненості на рахунок двох відомств – МОЗ і міністерства освіти й науки. Місце Уляни Супрун може зайняти засновник мережі приватних клінік “Борис”, а посаду Лілії Гриневич пророкують експерту Сергію Бабаку.

Довідка:

 • Сергій Бабак – доктор технічних наук, кандидат економічних наук, співзасновник Ukrainian Heritage Foundation, куратор освітнього спрямування Українського інституту майбутнього. 11-й номер у списку партії “Слуга народу”.

Сергій Бабак

Радуцький же навчався в Національному університеті фізкультури і спорту. Проти нього вже виступила чинна в. о. голови МОЗ Уляна Супрун.

Так, в одному зі своїх інтерв’ю, обговорюючи впровадження в Україні міжнародних клінічних протоколів, він зазначив, що їх необхідно адаптувати, залежно від раси пацієнта. Супрун вважає це твердження міфом і фейком

 • Михайло Радуцький – закінчив Київське медичне училище №2 (зараз – Київський медичний коледж ім. Гаврося). У 2007 році отримав диплом Національного університету фізкультури і спорту, де навчався за спеціальністю “фізична реабілітація”. 18-й номер у списку партії “Слуга народу”.

Михайло Радуцький

Найімовірніша кандидатура на посаду міністра від команди Зеленського – Вадим Пристайко як глава МЗС. Раніше він працював заступником міністра, був послом України в Канаді. Незважаючи на звернення, Рада відмовилася офіційно звільняти міністра Павла Клімкіна та призначати на його посаду Пристайка. Але нове скликання парламентарів, яке у більшості складатиметься з представників “Слуги народу”, без проблем зможе затвердити будь-яке рішення глави держави.

Довідка:

 • Вадим Пристайко – дипломат, заступник міністра закордонних справ України – керівник апарату, з 8 листопада 2012-го по 29 жовтня 2014 року – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Канаді. Надзвичайний і Повноважний Посланник першого класу (2016).

 • Перший заступник Міністра закордонних справ України (2017). Глава Місії України в НАТО з 7 липня 2017 року. Заступник Глави Адміністрації Президента України Володимира Зеленського з 22 травня 2019 року.

Вадим Пристайко

Джерела також вказують ще на одного претендента – молодого бізнесмена Андрія Загороднюка, який чесно заробляє на тендерах. З одним із найважливіших міністерств його пов’язують декілька громадських посад. Спочатку він входив до Ради волонтерів у міністерстві оборони, а потім очолив Офіс реформ відомства, який фінансується за рахунок міжнародних грантів.

І хоча особливими досягненнями “реформатор” не запам’ятався, молодого бізнесмена активно продавлюють на посаду міністра оборони воюючої країни. Водночас зв’язки батька і причетність до великого бізнесу вказують на взаємодію Загороднюка з одним із мільярдерів.

Так, лобі молодого реформатора – саме зв’язки батька. Той, зокрема, входить до складу Наглядової ради “Укрнафти” (один із акціонерів – Ігор Коломойський). Можливо, саме цей зв’язок родича з олігархом і дозволяє Андрію Загороднюку без проблем пробитися у призначенці нової команди президента.

Андрій Загороднюк

Батько Загороднюка Павло Олексійович володіє “Групою Надра”. Він вміло тримається на плаву в одній із найбільш корупційних сфер в Україні, виграючи тендери. Свого часу навіть значився радником прем’єра Миколи Азарова. Його компанії, зокрема, займаються виробництвом обладнання для буріння. Тендери від “Укргазвидобування” та “Укртрансгазу” – одне із основних джерел прибутку.

Кадрові рішення Зеленського

Кого звільнив глава держави:

 • Олександр Власов, в. о. глави Фіскальної служби. На посаді з вересня 2018-го. За те, що не звільнив, а відправив у відпустку митників, які не сподобалися президенту. Заяву написав за власним бажанням;

 • Віктор Кривицький – начальник Волинської митниці ДФС. Працював із 15 грудня 2016 року:

 • Микола Салагор – начальник Чернівецької митниці ДФС. На посаді – з 22 жовтня 2014 року;

 • Станіслав Балуєв – начальник Закарпатської митниці ДФС. На посаді – з 18 липня 2018 року;

 • Левко Прокіпчук – начальник Львівської митниці ДФС. На посаді – з 18 вересня 2015 року.

Володимир Зеленський напередодні парламентських виборів влаштував тур регіонами країни. Але замість звичних для виборця мітингів і обіцянок глава держави почав звільняти чиновників. Нібито з метою боротьби із контрабандою. І хоч за Конституцією президент не має права займатися кадровими рішеннями на митниці, під політичним тиском всі фіскали, які потрапили під роздачу, погодилися написати заяви.

Але і на цьому Зеленський не зупинився. В. о. глави Фіскальної служби Олександр Власов також впав у немилість. Його “попросили на вихід” за те, що він не звільнив, а відправив митників, які не сподобалися президенту, у відпустку. “Ми з вами домовилися, що ви звільните митників, якщо вони самі не напишуть заяви на звільнення. Після цього я побачив ваш пост у Facebook, і дуже радів, що дійсно нормальна людина з’явилася, і побачив, що ви їх звільнили. Але надані мені реальні документи не збігалися з вашим постом у Facebook. тобто ви людей відправили у відпустку”, – заявив глава держави й одразу ж попросив написати заяву і самого Власова.

Той виконав прохання президента. Щоправда, у заяві попросив усунути його від функцій виконувача обов’язків глави відомства, а не звільнити за власним бажанням. Тобто, цілком ймовірно, що Власов може обійняти свою штатну посаду – начальника Одеської митниці.

Показати більше

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *