Політика

До відома кропивничан: в Україні різко розвернеться курс долара

В Україні курс долара до кінця липня може переступити психологічну позначку в 26 грн/$. Традиційно з другої половини літа починається період плавної девальвації.

Як подорожчає долар

В Україні курс долара плавно перейшов в новий діапазон. Ще кілька днів тому валюта коливалася в межах відміток в 25,6-25,7 гр/ $. Однак поступово вартість американської валюти початку зростання. Причини – ситуація на ринку. Баланс попит і пропозиції вже кілька років визначає коштувати валюти в Україні.

Причому курс долара формується в Україні, а курс євро – залежить від його співвідношення на зовнішніх ринках. Тобто подорожчання долара до гривні при його стабільному курсі до євро призводить до зростання вартості валюти.

Курс долара в Україні

“На найближчий тиждень ми очікуємо зростання курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 26,2 грн, а готівковий долар в банках може торгуватися близько 26,0/26,2 грн”, – розповідає старший аналітик “Альпарі” Вадим Іосуб.

З таким же прогнозом погоджується і фінансовий аналітик Володимир Мазуренко. За його оцінками долар може досягти позначки в 26,3 грн/$.“Ймовірно, будемо спостерігати дуже плавну девальвацію до позначки вище психологічного рівня. Хоча, для ринку цей рівень назвати психологічним складно. 26 грн/$ – дуже гарна оцінка. Якщо згадати, то в цьому році ми впевнено були за межею в 27 грн/$ “, – прогнозує експерт.

Фінансовий експерт Єгор Комов також упевнений, що тенденція розгорнеться на 180 градусів, а долар плавно почне дорожчати. За його оцінками, вартість валюти буде коливатися близько 26,1 грн/$.

“Два тези. Перша – з року в рік знаємо, що курс гривні зростає в першій половині літа, а потім починається плавна девальвація до осені. Другий – є об’єктивні причини для того, щоб поступово дорожчав долар. Повинні закуповувати газ, знижуються експортні виручки від аграріїв і т.д. Думаю, будемо мати дуже плавне зниження. У Національного банку є всі ресурси для того, щоб утримати стабільну ситуацію”, – пояснює Комов.

Валютні правила змінили

В Україні курс долара залежить від двох чинників: попиту і пропозиції. Пропозиція – та валюта, яка надходить в країну і потрапляє на внутрішній ринок. Головні джерела: експортні виручки, переклади заробітчан, кредити та інвестиції. Національний банк, щоб утримати курс долара, спочатку зобов’язав бізнес продавати 75% валюти, потім знизив цю норму до 50%.

В цьому ж році регулятор прийняв рішення піти на лібералізацію валютного ринку. Тоді НБУ розробив, а парламентарії прийняли закон “Про валюту”. Тоді аналітики вітали всі нововведення, крім обмеження обов’язкового продажу валюти. Мовляв, це в майбутньому може стати ударом по курсу гривні і привести до подорожчання долара.

В Україні різко розвернеться курс долара: скільки буде коштувати валюта

Однак, вже з 20 червня норму зовсім скасували. Тобто експортери при бажанні зможуть взагалі не продавати валюту. Йдеться про мільярди доларів. Для прикладу, в минулому році загальна експортна виручка країни склала $54 млрд. Як мінімум половину зазначеної суми підприємці повинні були продати. Обсяги експорту по чуть-чуть ростуть, разом з тим має зміцнюватися і курс гривні.

На цей раз в НБУ свою позицію переглянули. Мовляв, зняття обмежень до стрибка курсу долара не призведе, оскільки бізнес і так продає достатню частину своєї виручки.

“Чергове валютне послаблення не матиме негативних наслідків для макрофінансової стабільності. За статистикою останніх років, і коли норматив обов’язкового продажу валютних надходжень склав 50%, і коли він був зменшений до 30%, бізнес в цілому продавав більше 90% валюти”, – пояснили в НБУ.

Показати більше

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *