Аналітика / БлогиВся УкраїнаПолітика

Пенсії нижче мінімуму й без обіцяних зарплат: як новий “бюджет боржника” вдарить по українцях

абінет міністрів переписав бюджет України на 2020 рік, який вже встигли ухвалити в першому читанні. Всупереч всім обіцянкам, дива не трапилося. У проєкт не заклали ні обіцяного підвищення зарплат вчителям, ні підняття прожиткового мінімуму до “фактичного рівня”. Ба більше, урізали навіть ті програми, які ухвалювалися ще урядом Гройсмана.

Єдине, на що знайшлися гроші в скарбниці – погашення державного боргу. 

Про це інформує “Моє Місто” з посиланням на Obozrevatel.

Прожитковий мінімум: чекаємо кращих часів

Що обіцяли:

“Реальна сума грошей, яка потрібна людині для того, щоб нормально жити, є значно більшою (за прожитковий мінімум – Ред). За нашими підрахунками, це чотири і більше тисячі гривень”, – заявив прем’єр Олексій Гончарук 30 вересня. Водночас він зазначив: “Уряд точно хоче наблизитися до вирішення цього питання”.

“У 2020 році має збільшитися прожитковий мінімум. Він має стати реальним. Десь 4300”, – заявив президент.

Більш сміливу обіцянку озвучив президент Володимир Зеленський. “У 2020 році має збільшитися прожитковий мінімум. Він має стати реальним. Десь 4300 за сьогоднішнього курсу”, – заявив глава держави під час пресмарафону.

Що заклали в бюджет:

Прожитковий мінімум з 1 січня 2020 року збільшиться на 162 грн і складе всього лише 2027 грн. Це вдвічі менше, ніж обіцяв президент. Щоправда, заразом у Кабміні анонсували “рішучі кроки” на шляху до підвищення соціальних стандартів. Однак конкретних пропозицій за кілька місяців роботи чиновники так і не розробили.

Чому це важливо? До прожиткового мінімуму прикріплені майже 150 різних виплат. Зокрема й мінімальна пенсія – вона не може бути меншою, ніж прожитковий мінімум для непрацездатних. Водночас наступного року, згідно з бюджетом, реальний розмір пенсії буде значно нижчим за фактичний прожитковий мінімум.

Обіцяний зліт економіки: прогнози розчарували

Що обіцяли:

“Я не сумніваюся, що вже наступного року зростання на 5% – це абсолютно реально”, – сказав Гончарук у своєму дебютному блозі “Чашка прем’єра”. Причому за п’ять років, відповідно до планів Кабміну, ВВП зовсім має зрости на 40%! Амбітні плани залишилися на словах, в офіційних же документах вказали дуже скромні цифри.

“Наступного року зростання на 5% – це абсолютно реально”, – сказав Гончарук

Що заклали до бюджету:

У проєкті бюджету заклали зростання ВВП всього на рівні 3,7%. Для порівняння, в 2018 році наша економіка виросла на 3,3%. Такими темпами, щоб, наприклад, наздогнати Польщу, знадобиться майже 50 років. Водночас варто враховувати, що, за офіційними оцінками, щонайменше третина української економіки перебуває в тіні. Тобто потенціал для стрибка є – досить створити умови для детінізації.

Державний борг – кожен заплатить по 10 тисяч

Що обіцяли:

“З урахуванням того, що прийдешні кілька років нас чекають дуже непрості часи. Відверто. Нам доводиться і доведеться віддавати рекордні борги. Кожна третя гривня наступного року піде на погашення боргів”, – заявив прем’єр на своєму брифінгу 30 вересня.

Що взяли:

До речі, це чи не єдина обіцянка, що її уряд успішно виконав. Кожна третя гривня справді витратиться на обслуговування і погашення держборгу. Водночас, якщо загальну суму (понад 400 млрд) розділити на всіх українців разом із немовлятами (за даними Держстату – 41,8 млн), вийде, що з гаманця кожного дістануть приблизно 10 тис. грн.

Зарплати вчителів – грошей немає

Що обіцяли:

Якщо не брати до уваги скандальні оцінки експертів команди Зеленського з питань освіти про “реальну зарплату для вчителя в розмірі $4 тис.”, єдині обіцянки, які звучали з вуст нової влади – поступово підвищити престижність професії вчителя й підняти заробітні плати освітян (закладено в програмі партії “Слуга народу”).

Тут новий Кабінет міністрів радше порушив обіцянки своїх попередників. “Ми ухвалили рішення змінити систему оплати праці, зробити її більш сучасною, щоб вона дала можливість підвищити заробітну плату вже у 2020 році для українських вчителів від 20% до 70%. Особливо ця зміна має зачепити молодих педагогів”, – заявляв 19 серпня тодішній прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Однак новий Кабмін на рішення старого коштів не знайшов.

Що взяли:

Заробітні плати освітян зростуть всього лише на 9%! Водночас найбільше пощастить молодим фахівцям (стаж до 10 років). Їм раз на рік видаватимуть по 21 тис. грн. Хоча тут варто враховувати, що зараз вчитель-початківець отримує 5,4 тис. грн. Навіть за підвищення зарплати на 9% і обіцяної виплати, в середньому місячний дохід педагога перебуватиме на рівні 7,3 тис. грн.

На мінімальну зарплату грошей теж не вистачило

Що обіцяли:

Мінімалка в 2020-м повинна була скласти більше 5 тис. Грн. Такі оцінки озвучували попередники Кабміну Гончарука. Сам же чинний прем’єр ніяких цифр щодо мінімальної заробітної плати не озвучував. Замість цього в бюджеті заклали всього лише 4723 грн.

Що отримали:

Вже зараз, згідно з даними Міністерства соціальної політики, фактичний прожитковий мінімум для працездатного населення – 4 733 грн! Ця цифра зростає щомісяця. Тобто наступного року “мінімалка” не забезпечить навіть базові потреби українця.

Субсидії – фінансування скоротили

Що обіцяли:

“Ми аналізуємо, як можна змінити критерії для того, щоб люди, які справді потребують допомоги, змогли отримувати субсидії. За моїми оцінками, мова десь про додатковий один мільйон сімей, яким також може надаватися адресна допомога”, – заявляв нардеп від “Слуги народу” Андрій Герус. Але уряд до слів партійця не дослухався.

 

Що заклали в бюджет:

Фінансування субсидій скоротиться у 2020 році до 47 млрд грн (у 2019 році – майже 55 млрд). І це враховуючи, що взимку традиційно дорожчає газ, а після запуску ринку електроенергії доведеться піднімати тарифи на “струм” для населення.

Безрезультатні реформи

Що обіцяли:

Нова влада розробила цілу низку революційних пропозицій: легалізувати азартні ігри, відкрити ринок землі, провести масштабну приватизацію. Правда, якщо вірити бюджету, про масштабні нововведення не йдеться.

Що взяли:

Азартні ігри принесуть до бюджету всього лише 3 млрд грн! Хоча раніше оцінки експертів коливалися від 7 млрд грн до $1 млрд (залежно від умов роботи ринку). Кабмін же заклав найскромніші показники.

Заразом економічний ефект від запуску ринку землі, додаткові доходи держави зовсім не врахували! Гончарук пояснив: мовляв, додатковий прибуток не можна закладати в дохідну частину бюджету, тому що це несистемні надходження.

Від “масштабної приватизації” планують отримати всього 12 млрд грн. Для порівняння, у 2005 році “Криворіжсталь” приватизували за 24,2 млрд грн. І це при тому, що курс долара тоді складав 5,05 грн/$.

Розроблений Кабінетом міністрів Гончарука головний фінансовий документ країни нагадує бюджет боржника. Третина – на борг, а на решту доведеться виживати. А обіцянки про різкий злет економіки, давно необхідні економічні реформи  залишилися тільки на словах. Можливо, нова влада й сама не вірить, що зможе всього цього досягти. Інакше навіщо затверджувати бюджет, який не відповідає практично жодній із озвучених обіцянок.

Показати більше

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *