Політика

В Україні заборонять частину грошей і введуть нові купюри: що потрібно знати

В Україні у цьому році з’явиться нова купюра, водночас частину монет приймати перестануть. Відповідне рішення вже ухвалив НБУ.

Після поступового виведення частина банкнот і монет, введення нових грошей, українці зможуть розраховуватися “копійками” номіналом 10 і 50 коп. Крім того, залишаться залізні 1,2,5 і 10 грн. Найбільш “дрібна” купюра, яка переживе реформу – 20 грн. Крім того, введуть в обіг банкноту номіналом 1000 грн.

В Україні заборонять частину грошей і введуть нові купюри: що потрібно знати

Якими грошима можна буде розраховуватися:
  • Монети: 10 і 20 коп., 1,2,5 і 10 грн;

  • Банкноти: 20, 50, 100, 200, 500 і 1000 грн.

Усього регулятор скоротить номінальний ряд із 17 до 12 найменувань. “Саме ряд із 11-13 номіналів є найуживанішим підходом для провідних країн у різних куточках світу – США, Канади, Великобританії, Чехії, Данії, Швейцарії, Австралії”, – пояснив на пресбрифінгу глава НБУ Яків Смолій.

Нова купюра

Однак приводу терміново позбутися дрібних монет і купюр немає. По-перше, паперові гроші номіналом 1,2,5 і 10 грн залишаться платіжним засобом, хоча нові купюри друкувати не будуть. Це означає, що дрібні гривні продовжать приймати, але з часом вони зносяться і самі собою зникнуть із обігу.

Що цікаво, купюри 1,2 і 5 грн у середньому служать лише приблизно рік, підрахували в Нацбанку. Для порівняння: 500 грн, які рідше використовують і до яких дбайливо ставляться, можуть “прожити” до 8 років. Поступово “папірці” зношуються, Національний банк забирає їх із обігу й друкує нові. На друк, а це складний процес із декількома рівнями захисту, іноді витрачають більше, ніж “коштує” купюра.

Що і коли приберуть із обігу

Вже з 1 жовтня в Україні перестануть приймати монети номіналом 1,2 і 5 коп. Їх можна буде обміняти у будь-якому банку до 20 вересня 2020-го, або ж у НБУ, Ощадбанку, ПриватБанку і в “Авалі” – до 30 вересня 2022-го.

“Крім того, почнеться поступове вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок. На відміну від 1, 2 і 5-ти, 25 копійок поки залишаться в готівковому обігу. Ними можна буде розраховуватися”, – пояснили в НБУ. З іншого боку, з 25 жовтня з’явиться купюра номіналом 1000 грн. Її в НБУ презентували 25 червня.

Монети приберуть

До речі, в країнах ЄС є в обігу купюра номіналом 500 євро, у той час як середня заробітна плата в багатьох країнах Союзу не досягає 1500 євро. Тобто одну зарплату можна видати трьома купюрами. В Україні ж у середньому заробляють до 11,5 тис. грн. І якщо використовувати банкноту максимальним номіналом, знадобиться 23 купюри. Введення нової великої банкноти ніяк не пов’язане з очікуваною девальвацією.

Як тепер отримати решту

Навіть після того, як однією копійкою не можна буде розрахуватися, в магазинах усе ще зможуть, наприклад, замість 100 грн писати на ціннику “99,99 грн”. Водночас, якщо копійки вказати невеликим шрифтом, покупці сприйматимуть таку ціну як “90 із чимось”, а не “100 грн”. Але заплатити все одно доведеться 100.

В Україні заборонять частину грошей і введуть нові купюри: що потрібно знати

Навіщо все це

Занадто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях і забирає зайвий час під час здійснення розрахунків. Монети за роки існування фактично знецінилися. На кожного українця – 700 грам “дріб’язку”, реальна вартість якого з кожним роком падає.

Крім того, введення більших купюр і монет дозволить економити. Витрати держави і учасників готівкового обігу на виготовлення, опрацювання, транспортування, зберігання банкнот знизяться.

Так, витрати на виготовлення 1, 2 і 5 копійок значно перевищують номінальну вартість цих монет. Тільки за їхній рахунок держава зможе заощадити приблизно 90 млн грн на рік.

Показати більше

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *