Політика

Половина українців залишиться без пенсії: кого стосується і що робити

В Україні щороку посилюються вимоги для виходу на пенсію в 60 років. Уже у 2027-му лише 55% українців пенсійного віку зможуть вчасно отримати виплату.

Пора перерахувати свій стаж

 

Якщо вам, наприклад, 31 рік, але офіційно ви працюєте лише п’ять, на пенсію ви зможете у кращому разі вийти у 63 роки. Щоби вчасно отримати виплату, вже через 10 років треба мати щонайменше 35 років стажу. Такі нововведення передбачені вже ухваленою пенсійною реформою.

Що дають нові правила:

  • українці з великим стажем отримали перевагу — пенсію в 60 років;

  • тим, хто працює в тіньовому секторі і без оформлення, доведеться самостійно подбати про свою старість;

  • згодом кількість пенсіонерів скоротиться.

Пенсійна реформа, яку розробив Кабмін Гройсмана ще у 2017-му, з одного боку ввела автоматичний перерахунок пенсій (в цьому році відбувся у березні), а з іншого — посилила вимоги до стажу. Таке рішення стало альтернативою підвищенню пенсійного віку, на якому наполягав МВФ.

Когда на пенсию

Демографічна проблема актуальна не лише для України, але практично для всіх країн Європи. У нас же труднощі підсилює і тіньовий ринок зайнятості. Частина українців взагалі не платить жодних внесків і працює без оформлення. Саме на них і розраховане нововведення. Немає стажу — немає пенсії.

Близько 30% українців наразі не виконали умови щодо стажу. В цьому році це 26 років. Тобто 70% українців у віці 60 років мають від 27 років стажу. У 2027-му вимоги щодо стажу збільшаться до 35 років. Щороку “норма” збільшується на 12 місяців. І, якщо ситуація кардинально не зміниться, то лише 45% зможуть отримати свою пенсію вчасно.

“Багато що залежить від того, як українці відреагують на нові правила. Правильна реакція — вже зараз порахувати, скільки є стажу і, якщо є така можливість, працювати офіційно. У Швеції в середньому працюють 41,2 року. У нас же зараз за стажем, якщо не помиляюся, середній показник близько 32 років. Це, звісно, мало. Занадто мало”, — зазначає фінансовий консультант Антон Кіров.

У найскладнішому становищі опиняться ті, хто вже фізично не встигне заробити стаж.

Жителька Дніпра Світлана розповідає: понад 15 років пропрацювала продавцем у магазині, роботодавець погодилася офіційно оформити її тільки після того, як її оформлена колега пішла на пенсію. Зараз же до своїх 60 років у неї в кращому разі буде 27 років стажу.

Науковець Лідія Ткаченко зазначає: в Україні у торгівлі (зокрема і на ринках) зайнята вагома частина працездатного населення. І на тих, хто раніше не замислювався про своє майбутнє, чекають серйозні наслідки.

І хоча за законом роботодавці зобов’язані оформлювати працівників (інакше їм загрожують істотні штрафи), фактично ж це правило ігнорується. Це дає можливість не платити з кожної зарплати 41,5% податків і внесків, крім того, без офіційного працевлаштування працівника можна будь-якої миті звільнити без жодної грошової компенсації, виплати невикористаної відпустки тощо.

Що робити, якщо стажу не вистачило

Купити стаж. Пенсійний фонд продає стаж українцям за двома схемами. Перша — для тих, хто запізнився, пенсійний вік уже на носі, а стажу критично не вистачає. В такому разі чиновники пропонують заплатити за ті роки, коли українець офіційно не працював. Натомість цей період порахують у стаж. Один місяць коштуватиме 1863 грн (якщо купувати зараз). А, наприклад, за рік доведеться заплатити 22 тис. грн. З огляду на, що частина українців отримує на пенсію близько 1,5 тис. грн, далеко не всім вигідно скористатися такою можливістю.

Показати більше

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *