Політика

Заплатити за комуналку сусіда і внести абонплату: в Україні діють нові правила

В Україні набула чинності низка нововведень у сфері ЖКГ. Так, зокрема всім споживачам дали час для того, щоб створити ОСББ. Тим, хто не встиг — доведеться щомісяця вносити абонплату. Крім того, згідно з новими правилами, українці мають платити не тільки за свою воду, але і за хитрих сусідів.

Саме час познайомитися з сусідами

В українців є рік на те, щоб вибрати, який формат відносин із постачальником обрати: колективний чи індивідуальний. Якщо цей шанс проігнорувати, з кожним автоматично підпишуть індивідуальний договір.

І головна різниця в тому, що за індивідуальним договором доведеться платити абонплату на все, крім електроенергії та газу. Розмір абонплати буде вказано у договорі, і платити її доведеться щомісяця, навіть якщо ви взагалі не користувалися комунальною послугою.

 

Заплатити за комуналку сусіда і внести абонплату: в Україні діють нові правила

Детальніше про те, що таке абонплата і навіщо її придумали, можна прочитати тут. Максимальний розмір платежу прив’язаний до мінімальної зарплати. Наразі він становить від 14,5 до 30,6 грн за кожну комунальну послугу.

Щоб не платити зайвого, найперше слід познайомитися з сусідами. Далі — провести збори і створити ОСББ. В такому разі з постачальниками можна буде укласти колективний договір і не платити абонентську плату, в розмір якої зокрема включають витрати на підписання документа з кожним клієнтом.

Отже, згідно з буквою закону:

 • плата за абонентське обслуговування — платіж, який споживач платить виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором;

 • колективний договір про надання комунальних послуг — договір про надання комунальних послуг, який укладається з виконавцем комунальних послуг за рішенням співвласників.

 • За недобросовісних сусідів доведеться платити більше

У травні, разом із законом про ЖКП, також набуває чинності ще один документ — про комерційний облік комунальних послуг. У ньому зазначено, що тепер платити доведеться не за показаннями квартирного лічильника, а за тим, що намотав будинковий прилад обліку.

Суми в платіжках можуть вирости в 1,5 рази, якщо сусіди активно крадуть воду. Наприклад, встановили магніти на лічильники, надають помилкові показники. Також за “зайве” доведеться платити, якщо сусіди поливають ділянки біля будинку. Або у квартирі без лічильника прописана одна бабуся (норматив на одну людину), а фактично із нею живуть троє дітей і двоє онуків.

Всього закон передбачає два варіанти розподілу небалансу (різниця між сумою квартирних і будинковим лічильниками). Перший — якщо в усіх стоять квартирні лічильники. Другий — якщо частина квартир без приладів обліку (в різних містах таких близько 10%). Отже, якщо немає лічильника, то у квартирі порахують споживання за нормативом (у разі перевірки лічильника — усереднене споживання за три місяці). Наприклад, в будинку на 45 квартир у трьох немає лічильників на воду. При підрахунку сум у платіжках показання будинкового лічильника віднімуть від показань 42 квартир і трьох нормативів.

А якщо платити з запізненням, сума зростатиме

Після 20 числа кожного місяця, згідно з новим законом, на борг буде “капати” пеня в розмірі 0,01%. Наприклад, якщо не платити 60 днів, сума боргу збільшиться на 0,6%.

Така санкція може відчутно зачепити великих боржників. Наприклад, якщо накопичити 13 тис. грн, то пеня за рік складе 474 грн. За незначного “мінусу” і коротких термінів пеня матиме символічний розмір.

Як нараховуватимуть пеню:

 • за кожен день, починаючи з 20 числа;

 • якщо держава не виділила субсидію, а вона має бути, пеню не налічуватимуть;

 • постачальник сам налічуватиме розмір пені;

 • загальний розмір пені має становити не більше 100% боргу.

За неякісну послугу можна не платити

Кабінет міністрів розробив форму скарги на якість комунальних послуг. Вже з 1 травня для того, щоб виявити порушення, достатньо заповнити документ і дочекатися комісії.

“Це стосуватиметься перевірок якості послуг з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання і водовідведення, вивезення побутових відходів, управління багатоквартирним будинком”, — цитує віце-прем’єра Геннадія Зубка прес-служба профільного міністерства.

Якщо виявиться, що якість комунальних послуг не відповідає нормативу, платити за неї можна менше.

Заплатити за комуналку сусіда і внести абонплату: в Україні діють нові правила

Як оплачувати гарячу воду:

 • 75-50 градусів — повний тариф;

 • 49-45 градусів — 90% повного тарифу;

 • 44-40 градусів — 70% повного тарифу;

 • > 40 градусів — за тарифом на холодну воду.

Крім того, як пояснюють у Національній комісії у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), гарячу воду можуть відключати не більш ніж на 6 годин на добу, при цьому період “без води” має становити не більше 30% місяця. Якщо зазначена норма порушується, за кожну добу сума у платіжках має зменшуватися на 3,3%. Остання норма також стосується і холодної води.

Показати більше

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *