Міський портал новин Кропивницького

БУЛО МІСТО – САД. СТАЛО – ПЕНЬКІВ.

117

 

Хтось з гострословів обізвав Кропивницький ”містом пеньків”. Принизливо, але влучно, особливо для людей старшого покоління, яке протягом багатьох десятиліть докладало немало зусиль для озеленення рідного міста. Кожен з нас посадив у ньому не одне дерево чи кущ. Приклад тому – офіційні свідчення преси, інших друкованих видань.
***Большая советская энциклопедия, перше видання, т. 27, 1932 рік. Зинов’ївськ – одне з найбільш упорядкованих міст України, має велику площу зелених насаджень – 128 гектарів.
***Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945. Весною 1944 року у парках, скверах і на вулицях міста висаджено понад 20 тисяч дерев. (Зауважу, у місті недавно закінчилася німецька окупація, ще продовжувалася 2-га світова війна).
***Історія міст і сіл УРСР. Кіровоградська область. У 1948 – 1950 роках у Кіровограді висаджено 329 тисяч дерев і 81 тисячу кущів, методом народної будови закладено парк ім. Леніна (тепер Ковалівський). У 1958 році створено мальовничий парк, який став легенями міста, популярним місцем відпочинку. У ньому було висаджено близько 50 тисяч дерев і кущів. (Тепер дендропарк).
***З спогадів старожилів міста. У 1949 році на лівому березі Інгулу, між Балашівським і Острівським мостами, закладено сквер ім. Пушкіна (тепер Козачий острів). Було висаджено десятки декоративних дерев (дуби, ясені, берести, клени, акації, каштани, липи, осокори, тополі, верби та ін.); фруктових (вишні, черешні, сливи, абрикоси, шовковиці, яблуні, груші, горіхи волоські; кущі – чагарникові (жовта акація, шипшина, ожина, смородина, малина, калина, бузок, бузина, терен).
У 1960 -1980 на кількох вулицях міста (особливо Шевченка, Короленка, Дворцовій, Великій Перспективній, Студентському бульварі) було висаджено кілька тисяч каштанів, лип, на площі Героїв Майдану – екзотичні катальпи, ялини, горіхи.
Що з названих зелених насаджень ще не знищено? Протести громадськості розбиваються об міцні чиновницькі стіни. Дерева рубають – тріски летять, залишаються пеньки. Садимо? Без поливу все засихає, яке відійде – ламаємо. Дроворуби, куди котимося? Що напишуть про вас енциклопедії і згадають старожили років через пів-сотні? Заспівають “Степом, степом обрій затягло”?

Світлина від Юрія Матівоса.
Світлина від Юрія Матівоса.
Юрій Матівос

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

%d блогерам подобається це: