Міський портал новин Кропивницького

ПОВЕРНІМО МІСТУ ЙОГО СИМВОЛИ…

190

 

У мережі промайнуло повідомлення про повернення у власність міста вже повністю занедбаного Центрального скверу (колишнього Богдана Хмельницького). Прочитав і перенісся подумки у далекі юнацькі роки, коли з величезним задоволенням відвідував цей чарівний куточок міста, який називали зеленою оазою обласного центра, однією з його візитівок. Історія скверу поринає у 1954 рік, коли вперше за повоєнні роки взялися за впорядкування центральної частини міста. Першим на місці колишнього Успенського собору звели у 1954 році масивне приміщення обкому партії (тепер міської ради). Цікавий штрих біографії одного з авторів проекту – архітектора Леоніда Дворця. Він у 30-х роках минулого століття жив і працюва у Москві. У вільний від роботи час любив з друзями попивати горілку і грати у преферанс, розповідаючи анекдоти. Одного вечора допізна розважався з двома друзями. Розійшлися о третій годині, а о п’ятій за ним приїхав ”чорний ворон”. 10 років відсидів любитель анекдотів у таборах, ще 5 йому заборонялося жити у столиці. Оскільки Дворець був родом з Кіровограда, місцем відбування поселення обрав його. Сучасники згадували пана Леоніда як чудового фахівця, високоосвічену, інтелектуальну людину. Він і подарував рідному місту гарну споруду, яка стала його окрасою і була віднесена до пам’яток архітектури місцевого значення.
Л. Дворець разом з колегою В. Сікорським та головним архітектором міста О. Возним розробили проект майбутнього сквера на території, яка колись належала Собору. За домовленістю з опальним скульптором І. Кавалерідзе встановили у сквері без реклами гіпсову скульптуру гетьмана на повний зріст роботи видатного майстра. Минуло усього кілька років і колишній пустир перетворився на диво, яке зафіксував об’єктив фотоапарата. Одночасно поряд було споруджено першу у місті 5-ти поверхівку-”сталінку”. Пам’ятник Богдану стояв до 1970 року, його знесли, бо неподалік ”примостили” т.з. Ленінський стенд пошани, який чекала така ж доля на кілька десятиліть пізніше.
Гадаю, мешканці міста не будуть заперечувати проти повернення перлини дозвілля – без набридлих кафе, вуличної торгівлі, смітників, пристанища для бездомних тварин. Чекаємо і сподіваємося.

Фото Юрій Матівоса.
Фото Юрій Матівоса.
Фото Юрій Матівоса.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

%d блогерам подобається це: